Al Jaber, montajını tamamlıyor

Al Jaber, montajını tamamlıyor makine-market.com.tr

Katarlı Al Jaber firması, sahip olduğu 3,200 ton kapasiteli Terex CC 8800-1 çifte paletli vinç ile Qatar AGR (gelişmiş gaz reaktörü) projesini tamamlıyor.

Al Jaber Heavy Lift and Transport firması, yakın zaman içinde Katar'da bulunan bir petrokimya tesisinde 3,200 ton kapasiteli Terex CC 8800-1 TWIN vinçlerinin yardımıyla bir dizi süper ağır kaldırma işi gerçekleştiriyor. Projenin tamamı toplamda 143 kaldırma gerekirken, bunlardan 31 tanesi 1,600 ton kapasiteli Terex CC 8800-1 vinci ile kaldırılacak. Proje dahilinde ise AGR (Gelişmiş Gaz Reaktörü) için gerekli her biri 1,300 ton ağırlığındaki iki adet ilgili parça, vinç çift formasyonda iken kaldırılıp yerlerine taşındı.

Dikey duruma getirildi
Kaldırma planlaması Al Jaber şantiye müdürü Sevi Phillip tarafından ve 18 aylık bir süre içinde hazırlandı ve işi gerçekleştirmek kritik önemdeki iki adet AGR vincine verildi. Tek

 
bomlu olarak 1,600 ton kapasiteli CC 8800-1 model vinç şantiyede küçük çaplı kaldırma işlerini yüklenirken daha sonra ikinci bomun eklenmesiyle TWIN (çifte) yapılandırmaya gidilmiş ve bu haliyle AGR için gerekli iki adet ağır parçayı kaldırıldı. İki ağır parça yatay durumdan dikey duruma getirilirken CC 8800-1 TWIN ana vinç olarak kullanıldı. CC 8800-1 TWIN vinç parçayı kaldırmaya başladıktan sonra altta bulunan SPMT çekildi ve vinç kolon halindeki parça dikey duruma gelene kadar kaldırma işine devam etti. Bu noktada destek olan çerçeve alttan çekilerek vinç parçanın tüm ağırlığını kaldırma işlemine tek başına devam etti.

Daha sonra vinç 90 derece dönerek kolonu özel olarak hazırlanmış kendi temeli üzerine yerleştirildi. Vinç bu aşamadan sonraki yapması gereken ikinci kaldırma işlemi için katetmesi gereken kısa mesafeyi daha kolay geçmesi amacıyla bazı parçalarından kısmen arındırılarak yeni lokasyonuna taşındı ve oradayken sökülen parçaları yeniden takılarak ikinci parçayı aynı şekilde kaldırmak üzere yerine yerleştirildi.